Staff Directory

To reach a staff member by email, please use their firstname.lastname@rbe.sk.ca
 

Mme E. Betson - Directrice/Principal  

Ms. K. McCaw - Vice Principal/Directrice adjointe

Mrs. S. Comaniuk - Administrative Assistant/Adjointe administrative

Immersion française ​​​​​                           

  • Mme Stephanie Dzubinski                  Maternelle 
  • Mme Anne-Marie Mabundu                1re/2e année                             
  • Mme Sereena Singh                           1re/2e année                             
  • Mme Christelle Kouadio                     2e année                                                            
  • Mme Carlie Florek                              3e/4e année                             
  • Mme Brittney Meyers                          4e/5e année                             
  • M. Jason Shamel                                5e/6e année                             
  • M. Nigen Lee                                      6e/7e année                             
  • Mme Janessa Weir                             6e/7e année                             
  • M. Scott Motlik                                    8e année                                  

English

  • Mrs. Lisa Wallace-Markesteyn                                          Prekindergarten - am/pm            
  • Ms. Alyssa Johnson                                                          Kindergarten                          
  • Ms. Sienna Borland                                                           Grade 1/2                                
  • Mrs. Tracy Boe (pm)                                                          Grade 1/2                                
  • Mrs.  Brooklyn Leflar (am)                                                Grade 1/2                                
  • Miss Meaghan Hamilton for Mrs. Ruth Delorme            Grade 3                                   
  • Ms. Madeline Granat                                                         Grade 4                                   
  • Ms. Ashlyn Schutte                                                           Grade 5/6                                
  • Ms. Ashlyn Tendler                                                           Grade 5/6                                
  • Mrs. Rachelle Workman                                                   Grade 7/8                                
  • Mr. Winston Montgrand                                                    Grade 7/8                               

Support Staff and Specialists/Personnel d’appui et Spécialistes 

  • Mme Keltie Exner                               Orthopédagogue                     
  • Mrs. Maria Tsakas                              Learning Resource                 
  • Ms. Sheryl Glasser                            Learning Response                                                    
  • Mr.Dallas Wright                                Learning Re-engagement
  • Mme Rosa Haynes                             Spécialiste                              
  • Mme Chantal Nolet-Nerenberg          Teacher Librarian                    
  • Ms. Dallas McPherson                        E.A.L.                                
  • M. Ryan Kardynal                               Spécialiste                              
  • Mme Margot Henson                          Spécialiste                              
  • Mme Rhonda Rein                              Spécialiste                              
  • Mrs. Terri MacPhail                            Community Coordinator         
  • Ms. Michelle Kramer                           Nutrition Coordinator               
  • Ms. Sanjana Jain                                Teacher Associate                  
  • Mrs. Elaine Graff                                 Teacher Associate           
  • Ms. Halima Akbari                              Educational Assistant
  • Mr.  Nico Inocalla                                Educational Assistant
  • Ms. Shanna Kanhai                            Educational Assistant
  • Ms. Scarlet Poworoznik                      Educational Assistant
  • Mme Janae Albert                              Assistante
  • M. Ildephonse Bigirimana                   Assistant
  • M. Alexandre Demaria                        Assistant
  • Mme Anna Demers                             Assistante
  • Mr. Matt Dacey                                   Head Facility Technician/Concierge 
  • Mr. Liam Zacharias                             Facility Technician/Concierge             
  • Mr. Dave Wilkes                                 Facility Technician/Concierge             
  • Mr. Andrew Brandt                              Band/Fanfare
  • Ms. Amanda McArthur                        Band/Fanfare

Student Achievement and Support/Réalisation et soutien des élèves

  • Corporal Bob Maclean                          School Resource Officer/Policier                   
  • Ms. Stephanie Farley                         Registered Psychologist/Psychologue     
  • Ms. Christina Pechey                          Speech Pathologist/Orthophoniste
  • Ms. Kirsten Denninger                        School Counsellor/Conseiller                        
  • Mrs. Lisa Frei                                      Superintendent/Surintendante